Informacje o plikach JP2

Podobnie jak zwykły JPEG, format JPEG 2000 został opracowany przez Joint Photographic Experts Group i opublikowany pod koniec 2000 roku. Ale w przeciwieństwie do .jpg, JPEG 2000 możliwa jest bezstratna kompresja. Format został opracowany z myślą o grafikach rastrowych.

Ponieważ pliki JPEG 2000 mogą również przechowywać różne metadane, umożliwiają one łatwe i szybkie tworzenie większych bibliotek.

Szczególnie w przypadku bezpośredniego porównania JPEG 2000 do JPEG format ten ma parę istotnych zalet: są możliwe większa głębia kolorów i wyższe rozdzielczości (do 12 bitów: 64 000 x 64 000 pikseli). Możliwa jest przyrostowa prezentacja także w przypadku miniatur o niskiej rozdzielczości. W grę wchodzą ponadto kanały alfa i przezroczystości.

Ma to jednak pewną znaczącą wadę w porównaniu z plikiem JPEG; JPEG 2000 wymaga znacznie większej mocy obliczeniowej w kodowaniu, czego wiele aparatów cyfrowych nie jest w stanie zapewnić. Szczególnie ujęcia seryjne mogłyby być problemem.

W związku z tym format JPEG 2000 jest wykorzystywany głównie profesjonalnie, rzadziej przez użytkowników prywatnych. Format jest stosowany w technice medycznej i w kodowaniu dla kina cyfrowego (sekwencja Motion JPEG 2000). Także w przypadku wyższej kompresji nie tworzą się bloki artefaktów.

7.5/10(2 głosy)

Konwertuj, otwieraj i edytuj pliki JP2

Szczegółowe informacje o plikach JP2

Oprogramowanie do otwierania plików JP2
Oprogramowanie do edycji plików JP2
Typ MIME dla JP2

Wszystkie konwertery od lub do JP2

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *