Informacje o plikach TIF
Format TIFF lub TIF jest formatem do wymiany plików używanym zarówno do druku, jak i aparatach cyfrowych.
TIF jest skrótem od Tagged Image File i jest zapisywany jako krótszy wariant Tagged Image File (TIFF), w zawartości nie ma różnic.
Format TIF może również obsługiwać kolory takie jak: cyjan, magenta i żółty, co pozwala na wierne odwzorowanie kolorów w druku, poza tym plik TIF zapewnia 32-bitową głębię kolorów na kanał. To powoduje, że pliki TIF są dość duże, jednak doskonale nadają się do wydajnego kodowania plików RAW. Dlatego wiele aparatów cyfrowych przechowuje obrazy RAW w formacie TIF.
Dodatkowe warianty, takie jak GeoTIFF, umożliwiają dołączenie GeoTag do obrazu, czyli informacji dot. lokalizacji.
Ponieważ TIF umożliwia bezstratne przechowywanie obrazu. Fomat przydaje się do obróbki końcowej za pomocą profesjonalnego oprogramowania. Dodatkowe cechy TIF, takie jak przechowywanie piramidy obrazkowej, umożliwiają równoczesne przechowywanie bezstratnego cyfrowego negatywu i podgląd o niskiej rozdzielczości (szybki przegląd plików).
Obrazy TIF są zwykle dość duże, jednak ich rozmiar jest ograniczony do maksymalnie 4 gigabajtów. W fotografii (nowoczesne lustrzanki) nie odgrywa to dużej roli, jednak w zastosowaniu naukowym (np. w astronomii), może to być pewne ograniczenie.
Konwertuj, otwieraj i edytuj pliki TIF
Szczegółowe informacje o plikach TIF
- Oprogramowanie do otwierania plików TIF
- Oprogramowanie do edycji plików TIF
- Typ MIME dla TIF
Brak komentarzy