Informacje o plikach GIF

Format plików GIF miał w ostatnich latach swój wielki comeback. Obecnie jest jednym z najczęściej używanych formatów w Internecie. Pierwotnie opracowano Graphics Interchange Format w celu przechowywania obrazów z przezroczystościami jako sekwencji, a także w celu odtwarzania ich z niedużymi prędkościami.

W 1987 roku GIF zastąpił poprzedni format RLE. Opracowany przez Steve’a Wilhite’a format GIF pozwalał na wyświetlanie kolorowych obrazów. Dzięki 256 kolorom i wbudowanej przezroczystości, GIF stały się dzięki wydajnej kompresji standardem dla przeglądarek internetowych.

Ograniczenia jakości obrazu w GIF jest oczywiste, dlatego format został w dużym stopniu wyparty przez JPG. Kanał Alfa i przezroczystość pozwoliły na wielki comeback w roku 2010.

Na platformach takich jak tumblr animowane GIF-y są bardzo popularne. Dzięki witrynom typu giphy format ten jest używany przez firmy, telewizję itd. w celach promocyjnych w mediach społecznościowych i komunikatorach internetowych.

GIF-y są również często używane na banerach internetowych, ponieważ są wyświetlane nawet w przypadku gorszych, mobilnych połączeń.
Problematyczna pozostaje wymowa GIF. Zazwyczaj używa się dźwięcznej G, tymczasem twórca formatu Wilhite zakładał wymowę jak w słowie „dżungla”. Obecnie obie wymowy uchodzą za poprawne.

5.4/10(7 głosy)

Konwertuj, otwieraj i edytuj pliki GIF

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *