Informacje o plikach JPG

JPG to format danych do przechowywania informacji w formie obrazu. Został on zdefiniowany w 1992 roku przez Joint Photographic Experts Group . Od tego czasu JPG jest stale dalej rozwijany. Informacja w formie obrazu nie musi być typową ilustracją, chodzi także o zeskanowane strony tekstów, które później można przekonwertować na dokument w formacie PDF. Ten Format danych ma tę zaletę, że od początku miał zintegrowaną metodę kompresji danych. Jednak ta metoda kompresji danych w pierwotnie używanej wersji prowadziła do strat. Stopień kompresji obrazu jest regulowany przez użytkownika. Jeśli kompresja jest zbyt silna (w stosunku do zawartości obrazu), mogą pojawić się tzw. artefakty. Grupy pikseli na obrazie, których wcześniej tam nie było. W międzyczasie opracowano warianty tego formatu, które umożliwiają bezstratną kompresję.

W przypadku systemów Windows plik ma rozszerzenie JPG lub JPEG. To rozszerzenie pliku wykorzystuje się także w innych systemach operacyjnych (MacOS X, dystrybucje Linux itp.).

W przeciwieństwie do innych formatów graficznych, takich jak .png lub .gif, format JPEG nie obsługuje przezroczystości, która nie jest istotna w przypadku fotografii.

7.3/10(8 głosy)

Konwertuj, otwieraj i edytuj pliki JPG

Brak komentarzy