Informacje o plikach NEF

Nikon Electronic Format (NEF) to format RAW używany przez aparaty cyfrowe firmy Nikon, który służy do przechowywania cyfrowych negatywów.

Pliki NEF zapewniają znacznie większą głębię kolorów niż porównywalne JPEG (12 lub 14 bitów, zamiast 8 bitów) i gwarantują większą elastyczność niż porównywalne formaty RAW, takie jak TIFF.
Z tego względu podczas obróbki wartości takie jak balans bieli, wyostrzenie lub odcień mogą być modyfikowane w sposób dowolny, bez zmiany danych przechowywanych w formacie RAW.

NEF pozwala na różne formy przechowywania, w zależności do celów użytkownika. Nieskompresowany NEF to duży rozmiarowo plik. Możliwa jest bezstratna kompresja, pliki mogą zostać ponownie wypakowane.

Trzeci wariant NEF to kompresja stratna, która prowadzi do nieznacznej utraty jakości. Niemniej jednak NEF można łatwo edytować, plik jest znacznie mniejszy i może być łatwiej przechowywany i wysyłany.

Do otwierania i importowania plików NEF wymagane jest dedykowane oprogramowanie. Programy firmy Nikon, takie jak ViewNX 2 lub Capture NX 2, umożliwiają przeglądanie i szybki eksport plików NEF. Pliki NEF można otworzyć także programem Photoshop.

Pliki NEF gwarantują wysoką elastyczność przy obróbce zdjęcia, ale są to duże pliki. Wiele aplikacji ich nie otwiera.

10.0/10(2 głosy)

Konwertuj, otwieraj i edytuj pliki NEF

Szczegółowe informacje o plikach NEF

Oprogramowanie do otwierania plików NEF
Oprogramowanie do edycji plików NEF
Typ MIME dla NEF

Wszystkie konwertery od lub do NEF

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *