Informacje o plikach RAW

RAW to pliki, które wykorzystywane są jako cyfrowy negatyw. RAW to format danych surowych, w którym obrazy lub filmy nie są w ogóle skompresowane bądź też są skompresowane bez strat lub stratnie, aby umożliwić najbardziej elastyczną obróbkę.

Różni producenci aparatów wybierają różne rozszerzenia plików. Należą do nich na przykład NEF, TIFF lub CR2.

RAW lub JPG – Różnice i zastosowanie

Pliki RAW mają na celu wyeliminowanie różnic w jakości między ujęciami cyfrowymi i analogowymi pod względem zakresu kontrastu. Chodzi o kompensację słabych stron cyfrowego czujnika. Wartości takie jak balans bieli lub wartość ISO mogą być później regulowane w formatach RAW.
Głębia kolorów rzędu 10, 12, 14 lub nawet 16 bitów zapewnia lepszą gradację. Jest to szczególnie widoczne w bezpośrednim porównaniu ze skompresowanym 8-bitowym JPEG i pozwala na dokładniejsze dopasowanie obrazu do oczekiwań.

Jednak fotografowanie (lub filmowanie) w formacie RAW nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Bardzo szybko powstają bardzo duże ilości danych, które wymagają odpowiedniej ilości miejsca. Szybkość kart pamięci i moc obliczeniowa aparatu osiągają przez to granice swojej wydajności.
Ponadto formaty RAW nie są ze sobą kompatybilne i mogą być otwierane wyłącznie za pomocą dedykowanego oprogramowania lub profesjonalnych programów graficznych.

10.0/10(1 głos)

Konwertuj, otwieraj i edytuj pliki RAW

Szczegółowe informacje o plikach RAW

Oprogramowanie do otwierania plików RAW
Oprogramowanie do edycji plików RAW
Typ MIME dla RAW

Wszystkie konwertery od lub do RAW

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *